A J Š
B K T
C L U
Č M V
D N W
E O X
F P Y
G Q Z
H R Ž
I S Išči

 

 


Avtorjeva spremna beseda

Katalog znanj je nastajal več let in predstavlja poizkus enciklopedičnega opisa pojmov, ki jih uporabljamo pri splošnih predmetih iz biološkega področja pri študiju zootehnike. Potrebo po takem priročniku narekuje usklajevanje in razlaga pojmov še posebej v tistih disciplinah, za katere se v zadnjem času zanimajo tudi druge stroke in se o njih govori in piše tudi v javnosti. Semkaj sodi predvsem genetika. Dogaja se, da za isto stvar uporabljamo dva ali več različnih pojmov, ki so pogosto bolj ali manj posrečeni prevodi iz tujih jezikov, zato so v pomoč navedena gesla tudi v angleščini in nemščini. Pri tem smo se ozirali na dosedanjo rabo, a tudi na uveljavljanje novih v strokovni literaturi.

Nekatera področja so skromneje zastopana, ker pričakujemo, da bodo temeljiteje obdelana v katalogu znanj iz specialne zootehnike. Tako je na primer embriologija posebno poglavje pri perutninarstvu (valjenje); fiziologija laktacije pri govedoreji; rast in razvoj pri prašičereji; reprodukcija pri vseh teh predmetih, še posebej endokrinologija reprodukcije pri perutninarstvu itd. Tako pričakujemo, da bo s tem priročnikom po eni strani dana vzpodbuda za njegovo dopolnjevanje in izboljšavo, po drugi strani pa naj bi prispeval k pripravi kataloga znanj iz drugih disciplin, ki jih negujemo pri študiju zootehnike.

Zaradi možnosti uporabe kataloga v elektronsko-računalniško prirejeni obliki smo označili pojme, ki so obravnavani kot samostojna gesla, z zvezdico (*) in jih izpisali krepko. Iz istega razloga smo pisali gesla v slovenščini, angleščini in nemščini z različno velikimi črkami in različnimi pisavami. Kjer se nam je zdelo potrebno opozoriti na temeljiteje obdelana gesla, smo v oklepaju na koncu navedli vir, ki ga najdete v seznamu uporabljene literature; v nekaterih primerih pa se to nanaša na prvikrat uporabljen pojem ali na njegovo definicijo.

Zahvalil bi se rad tistim članom Slovenskega genetskega društva, ki so mi dali koristne nasvete, napisali pripombe in opozorili na napake, predvsem pa za njihovo vzpodbudo pri delu, ki naj bi pomenilo zametek genetskega enciklopedičnega slovarja. Upam, da bo ta priročnik prišel prav tako njim, kot tudi učiteljem in študentom zootehnike. Še posebej slednjim, ker jim daje priložnost za zasebno preverjanje znanja.

S posebnim zadovoljstvom podarjam Katalog znanj Oddelku za zootehniko ob njegovi trideseti obletnici obstoja kot priznanje za pionirsko delo v vseh vejah genetike pri nas in za številne odmevne prispevke v svetovno zakladnico znanja tako sodelavcev kot tudi diplomantov Oddelka.

V Grobljah, oktobra 1998.                             Franc Ločniškar