A J Š
B K T
C L U
Č M V
D N W
E O X
F P Y
G Q Z
H R Ž
I S Išči
B-Bam
ban-bel
ben-bin
bio-Bis
biv-bot
bov-bus

 

 

bio-Bis

biocenoza (biocenosis; Biozönose) je skupina rastlinskih in živalskih speciesov, ki živijo skupaj v specifičnem okolju, ki mu pravimo *habitat.

biogeneza (biogenesis; Biogenese) je proizvodnja živih celic iz starševske celice.

biološka razpolovna doba (bilogical half-life; biologische Halbwertzeit) je čas, ki je potreben, da telo izloči polovico doze neke določene snovi. Ta čas je približno enak za obstojne ali radioaktivne izotope elementov.

biološka ura (biological clock; biologische Uhr) so v fiziologiji činitelji, ki urejajo telesni ritem, v genetiki pa so to mehanizmi, ki dopuščajo ekspresijo genov v določenih časovnih intervalih, kar pomeni tudi merjenje časa s pomočjo ugotavljanja pogostosti mutacij.

biološki test (bioassay; biologischer Test) je ugotavljanje učinkovitosti neke substance (hormona, zdravil itd.) na skupino osebkov ali celic v tkivnih kulturah v primerjavi s kontrolnimi skupinami. Za izvajanje bioloških testov veljajo posebna določila, predpisi, dogovori in podobno.

bioluminiscenca (bioluminiscence; Bioluminiszenz) je svetloba, ki jo oddajajo živi organizmi. Glej adenozin-fosfat.

biom (biome; Biom) je skupnost živih organizmov v večji ekološko definirani regiji (na primer puščavski biom, biom tundre itd.)

biomasa (biomass; Biomasse) je celotna živa snov na nekem področju, ki ga obravnavamo.

biometrika (biometry; Biomertrie), včasih tudi biometrija je aplikacija *statistike pri obravnavanju bioloških problemov.

Biomphalaria glabrata je polž, ki je prenašalec (vektor) povzročitelja schistosome mansoni ali *schistosomiaze.

biopoeza (biopoesis; Biopoese) je nastanek življenja iz nežive snovi.

biosfera (biosphere; Biosphäre) so vsi ekosistemi na zemlji.

biosinteza (biosynthesis; Biosynthese) je proizvodnja kemičnih spojin s pomočjo živih organizmov.

biota (biota; Biota) je skupno ime za živali in rastline (za favno in floro).

biotehnologija (biotechnology; Biotechnologie) pomeni uporabo bioloških sistemov v industrijskih postopkih. Nekateri postopki uporabljajo v ta namen tudi genetsko spremenjene mikroorganizme.

biotin (biotin; Biotin) je vitamin H, ki deluje kot *koencim.

biotinilirana DNK (biotinylated DNA; biotinylierte DNA) je molekula DNK, ki je označena (markirana) z biotiniliranim nukleotidom. S tem je omogočena uporaba ne-radioaktivnih sond v hibridizacijskih eksperimentih.

biotron (biotron; Biotron) so prostori, namenjeni za uravnavanje okolja, v katerem pridelujejo v izenačenih pogojih organizme za poizkuse.

biparen (biparous; zwillingsbürtig) pomeni, da rojeva dvojčke.

bipaternalna zigota (bipaternale zygote; bipaternale Zygote) je diploidna zigota, ki ima v celičnem jedru enak prispevek genov obeh staršev. Lahko se nanaša tudi na redkejši pojav, da prispevata oba starša tudi citoplazemske gene v diploidno zigoto, kot na primer *kloroplastno DNK pri Chlamydomonas-u.

Birnholm-Doly metoda (Birnholm-Doly method; Birnholm-Doly Methode) je postopek hitrega čiščenja plazmidne DNK v manjšem obsegu.

Bison je rod bizonov, med njimi je najbolj znan B.bison ali ameriški bizon in B.bonasus ali evropski bizon.