A J Š
B K T
C L U
Č M V
D N W
E O X
F P Y
G Q Z
H R Ž
I S Išči
n_nal
Nam-nav
NBT-neo
nep-nev
Nez-Nor
not-nul

 

 

Nam-nav

Namalwa celice (Namalwa cells; Namalwa Zellen) je linija limfoblastoidnih celic, ki rastejo v suspenziji in jih uporabljajo - stimulirane z infekcijo s Sendai virusom - za pridobivanje *interferonov.

NANA je okrajšava za n-acetilnevraminsko kislino (n-acetyl neuraminic acid; n-Acetylneuramin Säure), ki v membrani eritrocitov deluje kot receptor za virusne hemaglutinine; njeni polimeri se pojavljajo kot površinski antigeni pri E.coli in Neiserii meningitidis. Glej nevraminska kislina.

nano- je prvi del zloženk, ki pomeni milijardinko (10-9), nanometer je tisočinka mikrometra, tudi milimikron (zastarelo).

napačen mutant (missense mutant; Fehlsinn-Mutante) je mutant s tako mutacijo kodona, da pride do zamenjave aminokisline v encimu, ki postane zaradi tega neaktiven ali neobstojen.

napačna paritev (mispairing; Fehlpaarung) je v molekularni genetiki obstoj nukleotida v enem traku dvojne vijačnice DNK, ki ni komplementaren nukleotidu na odgovarjajočem mestu na drugem traku.

napačna rekombinacija (illegitimate recombination; falsche Rekombination) je rekombinacija DNK različnih speciesov, ki ima zelo malo ali nič homolognih področij. Omogočajo jo *transposoni in *insercijske sekvence.

napačna translacija (mistranslation; Fehltranslation) ali napačno prevajanje je vstavljanje neprimerne aminokisline na določeno mesto v nastajajoči polipeptidni verigi, kar je posledica okoliških vplivov ali mutacije, ki prizadene tRNK ali encime za pripenjanje določene aminokisline na določeno tRNK ali tudi same ribosome.

napaka pri branju (reading mistake; Lesefehler) je napačna umestitev aminokisline v peptidno verigo ob sintezi proteinov. Glej branje.

napaka vzorčenja (sampling error; Stichprobenfehler) je variabilnost, ki izhaja iz premajhnega vzorca.

napake ob rojstvu (birth defect; Geburtsfehler) so vse morfološke napake, vidne ob rojstvu, bodisi da so posledica dednosti (predvsem biokemične in fiziološke narave) ali drugih vplivov.

napredna mutacija (forward mutation; Hinmutation) je sprememba alela za divji (normalni) tip v mutantnega.

naravna celica-ubijalka (natural killer cell; natürliche Killer-Zelle) je velik levkocit, ki nastane v kostnem mozgu in je soroden *T-limfocitu. Take celice so v vranici, limfnih vozlih in v periferni krvi. Aktivira jih *interferon, napadajo tumurozne celice brez poprejšnje *imunizacije; po tem se razlikujejo od K-celic, ki potrebujejo za napad na celice tumorja poprejšno imunizacijo.

naravna imunost (natural immunity; natürliche Immunität) je napačno pojmovanje, da se imunost podeduje. Za vsak pojav imunosti je potreben stik z antigenom in je zato pridobljena, ne podedovana.

naravna selekcija (natural selection; natürliche Selektion) nastane zaradi večje plodnosti osebkov, ki so bolje prilagojeni na razmere v okolju, v katerem živijo. R .A. Fisher je avtor osnovnega teorema o naravni selekciji in pravi, da je povečanje *sposobnosti populacije v določenem časovnem obdobju proporcionalno genetski varianci za sposobnost članov te populacije.

naravno pridobljena imunost (natural acquired immunity; natürlich erworbene Immunität) pomeni odpornost, ki jo je osebek pridobil s tem, da je prebolel bolezen.

nascenten (nascent; entstehend) pomeni “ nastajajoč”.

nasičena tRNK (charged tRNA; beladene tRNA) je sinonim za *aminoacil tRNK, to je molekulo tRNK, h kateri je pripeta odgovarjajoča aminokislina.

nastajajoča polipeptidna veriga (nascent polypeptide chain; entstehende Polypeptidkette) je poli-peptidna veriga v nastajanju, ki je z molekulo tRNK pripeta na 50S podenoto *ribosoma. Prosti konec verige ima N-terminalno aminokislino.

nastajajoča RNK (nascent RNA; entstehende RNA) je nepopolna ali pa ravnokar izdelana, odnosno nanovo sintetizirana molekula RNK, predno se začnejo z njo dogajati spremembe.

nastajajoča vrsta (incipient species; entstehende Art) se imenuje populacija, ki se nahaja v procesu razvoja v samostojno vrsto.

nastajajoče dozorevanje DNK (nascent DNA maturation; entstehende DNA Reifung) poteka v pozni S-fazi celičnega ciklusa in pomeni podvajanje sekvenc DNK, ki so pomešane v grozdih *replikonov, podvojenih v zgodnji S-fazi. (Schwartzman in van't Hof, 1982).

nastanek lizogenije (lysogenic response; Lysogenieentstehung) je posledica infekcije nelizogene bakterije s *temperatnim fagom, ki se ne razmnožuje, temveč ostaja v stadiju *profaga.

Nastanek vrst (Origin of Species; Entstehung der Arten) je skrajšan naslov knjige Charlesa Darwina iz leta 1859, ki je znanstvena razlaga evolucije. Celoten naslov se glasi: O nastanku vrst s pomočjo naravne selekcije ali ohranjanje primernejših pasem v borbi za obstanek. Vseh 1250 izvodov knjige je bilo razprodanih v prvih dneh po izidu.

na temperaturo občutljiva mutacija (temperature-sensitive mutation; temperatursensitive Mutation) je mutacija, ki nastane v ozkem temperaturnem območju. Izdelki genov delujejo v tem primeru normalno, postanejo pa nestabilni pri povečani temperaturi, zato se mutant razpozna po fenotipu samo pri povišani temperaturi.

nativen (native; eingeboren) pomeni prvoten, domač. Nativnega speciesa ni pripeljal v določen kraj človek, ker je bil tam že poprej. Soroden pomen ima v tem primeru pojem avtohton. V kemiji pomeni neizpremenjen, naraven: nativna beljakovina in podobno.

natrij (sodium; Natrium) je element, ki ga najdemo v majhnih količinah v tkivih. Atomsko število je 11, atomska masa 22,9898, valenca 1+; najpogostejši izotop je 23Na; radioizotopa sta 24Na z razpolovno dobo 15 ur, oddaja beta delce in gama žarke ter 22Na z razpolovno dobo 2,6 let, oddaja pozitrone in gama žarke.

natrijev dodecilsulfat (sodium dodecylsulfate; Natriumdodecylsulfat), CH3(CH2)OSO3Na, je anionski detergent, ki ga uporabljajo pri SDS-PAGE postopku frakcioniranja ali ločevanja proteinov.

natrijev pentabarbital, glej nembutal.

na vitamin D rezistentni rahitis (vitamin D-resistant rickets; Vitamin D-resistente Rachitis) je dominantna, spolno vezana dedna bolezen pri ljudeh, ki povzroča okvaro v transportnem sistemu ledvic za fosfor. Na videz se ne da ločiti od običajnega rahitisa, ugotavljajo jo na ta način, da se z dajanjem zadostnih količin vitamina D stanje ne popravi.

navzdol (downstream; stromabwärts) je pojem, s katerim opisujemo relativni položaj sekvenc na molekulah proteinov ali nukleinskih kislin. Navzdol pomeni tudi smer, v kateri so sintetizirane imenovane molekule, ki pri podvajanju DNK in RNK začenja pri 3' koncu in teče v smeri 5', kar velja za "vodilni trak”, odnosno pri N koncu peptidne verige v smeri karboksilne skupine. Pri translaciji pa pomeni smer navzdol od 5' proti 3' na mRNK.

navzkrižna (molekularna) hibridizacija (cross hybridization; Kreuzhybridisierung) je hibridizacija *sonde, ki je z nukleotidno sekvenco manj kot 100% komplementarna.

navzkrižna imunost (cross immunity; Kreuzimmunität) pomeni imunost, ki varuje organizem pred večjim številom antigensko sorodnih mikroorganizmov, čeprav jo vzbudi samo eden izmed njih. Podobni pojmi so še: navzkrižna preobčutljivost, navzkrižna rezistenca itd.

navzkrižna indukcija (cross induction; Kreuzinduktion) je povzročitev *vegetativne reprodukcije *faga v *lizogenih bakterijah z namenom prenosa snovi iz z UV-obsevanih F+ na neobsevane F- bakterije v času konjugacije.

navzkrižno dedovanje (criss-cross inheritance; Überkreuzvererbung) se nanaša na dedovanje spolno vezanih lastnosti (t.j. na spolni kromosom vezanih lastnosti), kar pomeni od matere na sina, od očeta na hčer.