A J Š
B K T
C L U
Č M V
D N W
E O X
F P Y
G Q Z
H R Ž
I S Išči
ube-ult
ume-UV

 

 

ume-UV

umetni induktor (gratuitous inducer; künstlicher Induktor) je snov, ki je v naravi ni, deluje pa kot *induktor, čeprav je organizem ne more presnavljati. Glej IPTG; ONPG.

umetno osemenjevanje (artificial insemination; künstliche Besamung) je v načelu mešanje moških in ženskih gamet, kar opravlja človek; konkretno je vnašanje *sperme v ženski spolni trakt.

undulipodium (undulipodium; Undulipodium) so cilindrični celični izrastki, ki imajo 11 mikrotubulov, 2 v središču, 9 pa ju obkroža; na primer v bičkih in migetalkah. (Frey-Wyssling in Mühlethaler, 1965).

uniformitarianizem (uniformitarianism; Uniformitarianismus) pravimo teoriji, ki jo je zastopal predvsem geolog Charles Lyell in po kateri najbi spremembe (geološke) potekale počasi. Nasprotje tej teoriji je *teorija katastrof.

univalent (univalent; Univalent) je en sam kromosom v mejozi, medtem ko so vsi drugi v bivalentih, torej nima partnerja v sinapsi. Primer je X0.

univerzalni donor (universal donor; Universalspender) ali univerzalni dajalec je oseba s krvno skupino 0, ker lahko daje kri vsem drugim krvnim skupinam.

univerzalni recipient (universal recipient; Universalempfänger) ali univerzalni prejemnik je oseba, ki ima krvno skupino AB, ker lahko sprejema kri vseh ostalih krvnih skupin.

uracil (uracil; Uracil) je pirimidinska baza, ki je v RNK.

uracil-DNK glikozilaza (uracil-DNA glycosylase; Uracil-DNA-Glycosylase) je dokaj pogost encim, ki hidrolizira glikozidne vezi med bazami in sladkorji dUMP v polimerni obliki ter odstranjene ostanke uracila vgrajuje v DNK.

uracil-DNK mutageneza (uracil-DNA mutagenesis; U-DNA-Mutagenese) je metoda, s katero vgrajujejo uracil v DNK molekule, pri čemer je tak način mutageneze veliko bolj uspešen kot mutageneza s pomočjo oligonukleotidov (primerjev), posebej če je predpriprava opravljena z *uracil-DNK glikozilazo.

uravnotežen polimorfizem (balanced polymorphism; balancierter Polymorphismus) je genetski polimorfizem, ki se vzdržuje v populaciji, ker imajo *heterozigoti boljšo adaptacijsko sposobnost kot katerikoli drugi homozigot glede na polimorfizem udeleženega alela.

uravnotežena selekcija (balanced selection; balancierte Selektion) je selekcija, pri kateri imajo prednost *heterozigoti, ki dajejo *uravnotežen polimorfizem.

Uredinales ali rje, je red bazidiomicetnih gliv iz skupine teleomicet; njihove spore so teliospore (z debelo steno), iz katere se razvije bazidiospora.

urejena tetrada (ordered tetrad; geordnete Tetrade) je linearno zaporedje štirih haploidnih mejotičnih celic, lahko tudi štirje pari haploidnih celic, nastalih s postmejotično delitvijo v askusih gliv. Taka razporeditev omogoča identifikacijo *kromatid, ki sodelujejo v crossing-overju.

uretan (urethane; Urethan) je karcinogen, ki povzroča tumorje v pljučih sesalcev.

URF je okrajšava za neidentificiran bralni okvir (unidentified reading-frame), kar pomeni odprt *bralni okvir, ki ga razpoznava neka sekvenca DNK, za katero ni znana njena genetska funkcija.

uridin difosfat glukoza (uridine diphosphate glucose; Uridin-Diphosphat-Glucose), okrajšava UDPG, je koencim in substrat različnih encimov.

urni mutanti (clock mutants; clock-Mutanten) so mutanti pri Drosophili, ki izgubijo normalno 24-urno *cirkadijsko periodičnost. Poznamo mutante treh vrst; aritmične, s kratko periodo (~ 19 ur) in z dolgo periodo (~ 28 ur).

Ustilaginales ali sneti, je red bazidiomicetnih gliv iz skupine teleomicet.

Ustilago je rod Basidiomycota, kvasovkam podobnih gliv, ki so povzročitelji sneti na žitih. Proučevali so U.maydis in U.violacea glede na njihove rekombinacijske defekte in z obsevanjem povzročene mutacije.

UV-transkripcijsko kartiranje (UV transcription mapping; UV-Transkriptionskartierung) je metoda, ki omogoča ugotavljanje pozicije genov pri prokariontih in virusih. Temelji na povzročanju dimerov pirimidinov z določenimi dozami UV žarkov, zaradi česar prihaja do prezgodnjega dokončanja transkripcije verige, brez vpliva na njen začetek. Na ta način lahko določijo razdaljo med nekim genom in njegovim promotorjem. (Sauerbier in sod., 1970).